Giacomini Yerden Isıtma Kollektörü

Ana sayfa > Giacomini > Giacomini Yerden Isıtma Kollektörü

Giacomini Kollektör

Isıtma sistemlerinde bir kaynak tarafından yakıtın kullanılması ile birlikte sirkülasyon oluşturacak sıcak su elde edilir. Örneğin, petekli kalorifer sistemlerinde sıcak su kombi veya kalorifer kazanında ısındıktan sonra boru hatları ile birlikte peteklere ulaşır. Yerden ısıtma sistemlerinde de sıcak su ısıtma kaynağından çıktıktan sonra bölümler içerisindeki boru tesisatlarına ulaşır. Ancak bu sistemde boru tesisatlarına suyun ulaşması için dağıtımı gerçekleştiren giacomini kollektör ürünleri gibi manifold parçaları kullanılır.

Kollektör, ısıtma ve su tesisatları içerisinde bilinen yapısı ile birlikte bir diğer adı manifold olarak adlandırılan parçadır. Sıvıların toplandığı ve dağıtımının gerçekleştirildiği toplanma merkezi olarak da adlandırılabilecek bu parça, yerden ısıtma sistemlerinin en önemli noktalarından birinde yer almaktadır. Bu nedenle Giacomini markası sistemlerde kullanılacak malzemeler arasında profesyonel bir yapıyla genellikle pirinç malzemeden üretimi gerçekleştirilen giacomini yerden ısıtma kollektörü parçalarını sunmaktadır.

Giacomini Yerden Isıtma Kollektörü Neden Kullanılır?

Yerden ısıtma sistemlerinin tesisat çalışmaları gerçekleştirilirken öncelikle ısı kaynağı ile zemin içerisinde bulunan tesisat boruları arasında bir bağlantı sağlanması gerekir. Bu bağlantı herkesin aklına gelebilecek şekilde direkt olarak kombiden çıkan borular ile su borusu tesisatlarına ulaşabilir. Ancak bu sırada basınç ve sıcaklık ayarlamaları yapılamayacak olması, sirkülasyonun sıkıntılı olacağı ve risk ortaya çıkacağı göz önünde bulundurulursa, arada ayarlamaları gerçekleştirilecek bir mekanizma bulunmalıdır.

Zemin ısıtma sistemlerinde ısı kaynağı ile boru tesisatı arasındaki dengeyi oluşturarak kontrollü ve sorunsuz bir sirkülasyon oluşturması için kollektör kullanılır. Yerden ısıtma kollektörü çok temel bir parça olarak suyun basınç ve sıcaklığını ayarlama amacıyla büyük bir fayda sağlamaktadır. Yani giacomini yerden ısıtma kollektörü bir tesisat içerisinde kullanıldığında bu tesisatta sıcak su kaynağı olarak kombi veya yakıt kazanından gelen sıcak suyu alır ve boru tesisatlarını ayrı ayrı bir şekilde belirleyerek bu tesisatlara dağıtır.

Kollektör tesisata dağıttığı suyu belirli bir sıcaklık ve basınç ile gönderdikten sonra tesisat içerisinde dolaşan ve ısısını dağıttıktan sonra soğuyan su tekrar kollektör tarafından geri alınır. İşte bu noktada sürekli bir şekilde su sirkülasyonu elde edilirken, kollektör dağıtım ve toplama görevlerini yerine getirir. Bu nedenle yerden ısıtma sistemleri içerisinde giacomini yerden ısıtma kollektörü en önemli parçalar arasında bulunmaktadır.

Giacomini Yerden Isıtma Kollektörü Nasıl Kullanılır?

İfade edilen bu çalışma sistemi ile birlikte giacomini yerden ısıtma kollektörü sistemde bir adet yer alacak şekilde kullanılmalıdır. Bu bir adet manifold parçasının belirlenmesi açısından öncelikle tesisatta kaç adet boru çıkışının bulunduğu hesaba katılmalıdır. Örneğin, 2 oda ve 1 salondan oluşan bir konutta 3 oda, antre ve mutfak gibi birbirinden farklı 5 bölüm için boru tesisatı döşenmiş ise 5 çıkış ve 5 girişe sahip olarak 10 kısımlı bir manifold kullanılmalıdır.

Boru tesisat sayısı belirlendikten sonra giacomini kollektör parçası temin edilir ve sabit bir noktaya gelecek şekilde yani kollektör dolabı içerisinde montaj işlemi sağlanır. Kollektör, 2 ana boru hattıyla sisteme bağlanırken, bu hatlardan birine yakıt kaynağından gelen sıcak su giriş gerçekleştirir. Tesisatta dolaşan sıcak su soğuyarak giacomini kollektör malzemesine dönüş gerçekleştirdiğinde her burundan gelen su ana çıkış noktası ile tekrar su kaynağına dönüş sağlar.

Bu kullanım sistemi içerisinde giacomini kollektör ürünlerinin montajı sağlanırken kaynaktan gelen sıcak su ve kaynağa giden soğuk su boruları sabit bir şeklinde montaj edilir. Sonrasında kaç adet su tesisatı bulunduğu hesaplandığı için bu hesaba bağlı olarak her tesisata ulaşacak şekilde boru bağlantıları sağlanır. 

Tesisat boru bağlantıları gerçekleştirilirken giacomini debi ayarlı kollektör ürünleri üzerinde bağlantı rekoru parçaları kullanılır. Eğer tesisatta giacomini debi ayarlı kollektör parçası kullanılmış ise bu debi ayarlama sistemi sayesinde tesisata gidecek suyun basıncı ve sıcaklığı daha önceden kontrollü bir şekilde oluşturulabilir. Parça üzerinde kesme vanası ve otomatik hava purjörü bulunmak ile birlikte bu parçalar sayesinde de tüm risklere karşı 5 ile 70 santigrat derece arasında ve 10 bar basınca ulaşacak şekilde pirinç giacomini kollektör kullanımı gerçekleştirilebilir.