Kas Therm Yerden Isıtma

Ana sayfa > Kas Therm > Kas Therm Yerden Isıtma

KAS Yerden Isıtma Sistemler

Günümüzde en sık tercih edilen ısıtma sistemleri arasında yer alan yerden ısıtma sistemleri ortalama 1990’lı yıllardan sonra yayılmaya başladı. Artık günümüzde hemen hemen her mekan için kullanılan yerden ısıtma sistemleri, zemine döşenen yerden ısıtma straforunun üzerine, döşenen borularla ısının kaynağından aldığı enerjiyi bütün uygulama alanına homojen bir biçimde kısa süre içerisinde yaymaktadır. Çok büyük olduğu gibi çok küçük alanlara da uygulanan, uygulandığı alanları ısıtan bir sistemdir.

KAS yerden ısıtma

Bu noktaya girerek Kas therm adında Yerden ısıtma markasını kurmuştur. Zemin betonun içerisinde yerleştirilen borularda dolaşan 40-45 derece aralığında sıcaklıktaki su, ilk olarak zeminin ısınmasına daha sonra da homojen bir şekilde ortamın ısınmasını sağlar. Kısaca sistemin radyatör gibi çalıştığını söylememiz mümkündür. Her açıdan da büyük avantajları bulunmaktadır. Bir ısı kaynağına olan bu sistemin en temel amacı, ısı kaynağından çıkan ısının homojen bir şekilde ortama yayılmasını sağlamak.

Yerden Isıtma Sisteminin Avantajları Neler?

Kas Therm yerden ısıtma olarak yukarıda da belirttiğimiz gibi yerden ısıtma sisteminin pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu şekilde ısı hem dikey hem de yatay olarak homojen bir şekilde dağılmaktadır. Bu durum yazın çok fazla önemsenmese de kışın ciddi bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkacaktır. Mekanın her yerinin eşit bir şekilde ısınmasını sağlayan yerden ısıtma sistemi peteklerle kıyaslandığı zaman pek çok yararı görülecektir. Öncelikle petekleri incelediğimizde genellikle kombiye yakın olan petekler daha sıcaktır. Bu sistemin ortamı tam olarak ısıtması için sıcaklığın 70 – 90 derece arasında olması gerekmektedir. Sistemin ortamı ısıtması için kısacası sıcaklığın yüksek derecede olması gerekmektedir. Ancak bu durumda da faturalar kabaracaktır. Faturalar yüksek gelmesin diye kombinin düşük sıcaklıkta ayarlanması da ısınamamanıza neden olacaktır.

KAS THERM YERDEN ISITMA SİSTEMLERİ

olarak yerden ısıtma sistemlerinden alabileceğiniz en yüksek verimi alacağınızdan emin olabilirsiniz. Petek kullandığınızda peteklerin önünün kesinlikle açık olmasını sağlamanız gerekmektedir. Bu şekilde ortamın ısınmasını sağlayabilirsiniz. Ancak yerden ısıtma sistemi kullandığınız zaman mekanınızı istediğiniz gibi dekore edebilirsiniz. Bu sistemin en önemli avantajları arasında bakım maliyetlerinin diğer ısınma sistemlerine kıyasla çok daha düşük olması gelmektedir.

Yerden ısıtmanın çok bilinmeyen bir avantajı da bulunuyor. O da diğer enerji kaynakları ile birlikte uyumlu bir şekilde çalışabilmesidir. Sistem kaliteli malzemelerden oluşturulursa uzun süre dayanabileceği garanti edilmektedir.

Yerden Isıtma Sistemi’nin Dezavantajları Var Mı?

Yerden ısıtma sisteminin avantajları olduğu gibi dezavantajlarının olup olmadığı merak edilmektedir. Bu sistemin en büyük dezavantajı ısıtmanın hemen gerçekleşememesidir. Ahşap zeminler kısa sürede ısınır. Ancak beton zeminlerin ısınması uzun sürebilir. Sizin için sorun gibi gözükse de bu durum günümüz teknolojisi ile çözülmüştür. Bu sorun ise genellikle mermer ve seramik gibi ısı yalıtım oranı yüksek olan kaplama malzemelerinin kullanılması ile çözülmüştür.

Bunun dışında yerden ısıtma sistemi kullanırken mutlaka ortamda kalın halıları kaldırmanız önerilmektedir. Bu tür ürünler, zeminin ısınmasından ziyade, ısının yayılmasını engellemektedir. KAS zemin ısıtma bu noktada devreye girerek her türlü projeniz için sizlere destek olmaktadır. Isıtma sistemlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

KAS Therm Yerden Ortamı Nasıl Isıtmaktadır?

Yerden ısıtma sisteminin nasıl çalıştığı merak ediliyor. Döşemenin altına yerleştirilen KAS ısıtma sistemleri, kollektörlerden yayılan sıcak su zemini ısıtmaya başlar. Isınma zeminden başlayarak tüm kullanım alanına homojen bir şekilde yayılmaya başlar. Ancak bu hemen olmaz. Belirli bir zaman içerisinde zemin hızlı bir şekilde ısınmaya başlar.

Yerden ısıtma sistemlerinin bir kaynağı bulunmaktadır. Sıcak su ortama giderek ortamın istenilen sıcaklıkta olmasını sağlar. Kısaca ifade etmek gerekirsek yerden ısıtma sistemlerinin çalışabilmesi ve ortamı ısıtabilmesi için bir ısı kaynağı bulunmaktadır. Kullanılan yerden ısıtma sisteminin en temel avantajlarını şu şekilde belirtebiliriz:

  •  Son derece konforludur. Çünkü döşeme işlemi yapıldıktan sonra ortamda yer işgal eden kalorifer tarzında hiçbir malzeme bulunmayacaktır.
  •  Enerji açısından da son derece uygun maliyetlidir. Kombiyi kullandığınızda ısınması için sürekli yüksek sıcaklıkta çalıştırmanız gerekirken yerden ısıtma sistemlerinde sıcaklığın 55 derecede kalması yeterli olacaktır.
  •  Tasarım özgürlüğü de sunmaktadır. Çünkü kombi kullanıldığında ortamı peteğe göre şekillendirmeniz gerekecektir. Peteğin önünde masa, sandalye ve koltuk gibi eşyalar geldiğinde sıcaklığın ortama yayılması engellenecektir.
  •  Güvenlik açısından da çok verimlidir. Çünkü yerden ısıtma sistemlerinin bütün tesisatı zemin altında bulunmaktadır.
  •  Son olarak ifade edebiliriz ki KAS yerden ısıtma sistemleri ile kurulan yerden ısıtma sistemlerinin bakım maliyetleri yok denecek kadar azdır. Düşük bakım giderleri ile bütçenizi sarsmadan kolay bir şekilde ısınabilirsiniz.

Yerden Isıtma Sistemi Sağlıksız Mı?

Kas Therm Yerden ısıtma sistemlerinin sağlıksız olup olmadığı merak edilmektedir. Yerde oluşan tozlar ne kadar temizlenirse temizlensin yüksek sıcağın olduğu bir odada tozlar havaya çıkabilir. Yerden döşeme sıcaklığı maksimum 26 derecedir. Bu sıcaklıklarda hava sirkülasyon hızı çok düşüktür. Bu sebeple tozlar yerden yükselmeyecektir. Bu da doğru projelendirmenin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha gözler önüne sermektedir. Kısacası şunu belirtebiliriz ki yerden ısıtma sistemlerinin sağlıksız bir sistem olmadığını belirtebiliriz.

Sağlıklı ve pek çok yararı olan yerden ısıtma sistemlerinin soğuk şehirlerde uygulanıp uygulanamayacağı merak edilmektedir. Yerden ısıtma sistemleri doğru projelendirildiğinde her türlü iklim ve konuma uygun olarak uygulanabilmektedir.

Yerden ısıtma sistemi ısınma açısından bakıldığında kaliteli ve uygun fiyatlı bir ısınma sistemidir. Sıcaklık zeminden ısınmaya başlayarak havaya yayılır. Petek sistemi ile kıyaslandığı zaman konforlu bir ısı sağlar. Yer kaplamadığı gibi evde eşyaların yerleşmesine de engel olmaz. Aynı zamanda ortamın havasını kurumaması ile radyatörlü sistemlerden de direkt olarak ayrılmaktadır. Radyatörlü sistemler çalıştığı ortamın havasını kurutmaktadır.

Yapılan araştırma sonuçlarına göre yerden ısıtma sistemleri petekli sisteme göre daha az yakıt tüketmektedir. Bu da ortamın ısınmasında maliyet açısından kara geçmenize yardımcı olmaktadır.

Kas Therm Yerden Isıtma Sistemi Hakkında Merak Edilenler

Yerden ısıtma sistemleri çok geniş bir alandır. Petek gibi bu sistemin sürekli çalışıp çalışmadığı da merak edilmektedir. Yerden ısıtma sistemleri özellikle sürekli kullanım alanı olan yaşlı ve çocukların olduğu mekanlarda sıkça tercih edilmektedir. Bu tür yerlerin sürekli olarak ısınması gerekmektedir. Bu sebeple sistem hiçbir şekilde hiç kapatılmaz. Isınan sistem sürekli olarak çalışmaya devam ediyor. Petekli sisteme göre ortam her zaman daha fazla sıcak kalmaktadır.

Yerden ısıtma sistemi kurulurken, strafor kullanılmaktadır. Strafor kullanılmasının en temel amacı zeminden ısı yalıtımını sağlanmasıdır. Bu sebeple uygulama alanındaki ısı kendini korumakta ve homojen bir biçimde ısıyı yaymaktadır. KAS yerden ısıtma sistemleri döşenirken, genellikle yerden ısıtma straforu ile parke altına yerleştirilen ürün sayesinde alan kaybının engellenmesini de sağlar.
Yerden Isıtma Temizliği Nasıl Yapılır?

Elbette yerden ısıtma tesisatının da düzenli olarak bakımdan geçmesi gerekir. Bu şekilde bakteri ve tıkanıklık oluşumunun önüne geçmiş olursunuz. Peki, yerden ısıtma tesisatının temizliği ve bakımı nasıl yapılmaktadır? Bu tesisatın bakımdan geçmemesi halinde bakım yapılmayan alanlardan zaman içerisinde bir koku gelebilir. Bu kokunun nedeni ise ortamın nemli ve sıcak olmasından kaynaklı bakteri ile mantar oluşumu olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda zaman içerisinde oluşan tortular sistemin bazı noktalarında tıkanmalara yol açabilmektedir. Yerden ısıtma sisteminin temizliği peteğe göre biraz daha hassas bir sistemdir. Bakımın kesinlikle düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Bu noktada kesinlikle uzman bir ekip ile çalışmanız yararınıza olacaktır.

Sistem ortalama 55 derece civarında çalışmaktadır. Yerden ısınma sistemleri nemli bir ortam olduğu için bu alanda bakterilerin oluşması ve yaşaması mümkün olacaktır. Ancak düzenli olarak yapılacak bakımlarla bunun önüne geçebilirsiniz. Petek ile yerden ısınma sistemleri arasındaki minik bir farka da değinmemiz gerekirse peteklerin ısınması için yüksek derecede ateşleme yapmak gerekli olduğu için 70-80-90 derecelerde bakteriler çok fazla yaşayamayacaktır.

Yerden ısıtma sisteminde boruların içerisine eklenen özel bir madde ile bakteri ve mantar oluşumunun önüne geçmiş olacaksınız. Bu sistemin temizlenmesi için kullanılan ürünler petek temizliğinde kullanılan ürünlerden farklıdır. Hem hava hem de su sistemi için enjekte edilen ürünlerle yerden ısıtma tesisatınızda yüzde 100’e varan bir temizlik yapmış olursunuz. Düzenli temizliğin en önemli artılarından biri yakıt açısından da tasarruf sağlaması olacaktır.

Yerden Isıtma Sistemlerinde Ne Kadar Sürede Bir Temizlik Yapmalıyız?

Yerden ısıtma sistemlerinde temizliğinde temizliğin ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Peki, temizliğin ne kadar sürede bir yapılması gerekiyor? Sistem kurulduktan sonra en az 2-3 yıl içerisinde düzenli bakım yapılması gerekmektedir. Çünkü sistemde yavaş yavaş atıklar meydana gelecektir. Bu atıklar zaman içerisinde temizlenmezse temizlik giderek zorlaşacak ve ısı verimi düşecektir. Borusu tıkanmış olan bir odanın sıcaklığı ile borusu temiz olan bir odanın sıcaklığını dikkatli bir şekilde fark ettiğinizde temizliğin ne kadar önemli olduğunu anlayabileceksiniz. Uzmanların yaptığı değerlendirmeye göre panel ve döküm tipli radyatörlerde temizlik 2 yılda bir, alüminyum ve yerden ısıtma sistemlerinde ise her yıl temizlik yapılması önerilmektedir.

Yerden Isıtma Sistemleri Kirlenir Mi?

Peteklere kıyasla göz önünde olmayan yerden ısıtma sistemlerinin kirlenmediği düşünülür. Ancak yerden ısıtma sistemleri de sürekli çalışan bir sistem olduğu için kirlenebildiği ve temizliğe ihtiyacı olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Bakteriler 70 derecenin üzerindeki sıcaklıkta yaşayamaz. Ancak yerden ısıtma için 55 derece tercih edilmektedir. Ne yazık ki bu sıcaklık bakterilerin yaşayabileceği uygun sıcaklık ortamını oluşturmaktadır. Sistem içerisinde zaman içerisinde kireç, balçık ve çamur gibi maddeler oluşarak tıkanmaya sebebiyet verebilir. Bu da genellikle bölgesel ısınmama sorunlarına yol açacaktır. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına yerden ısıtma sisteminizin temizliği için Hak Enerji KAS yerden ısıtma sistemleri olarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Kas Therm Yerden Isıtma Sisteminin Ortalama Fiyatı Nedir?

Yerden ısıtma sisteminin bu kadar popüler bir hale gelmesinden sonra en çok araştırılan konuların başında fiyat gelmektedir. Yenilenen ve restore edilen yaşlı binalarda özellikle ısınma sistemi açısından yerden ısıtma sistemi tercih edilmektedir. Yerden ısıtma sistemleri büyük avantajlar sunsa da vatandaşlar yerden ısıtma sisteminin ortalama fiyatının ne olduğunu araştırmaktadır. Çoğu kişi maliyet açısından bir çekince yaşasa da bu sistemi uzun vadede bir yatırım aracı olarak düşünmek mümkündür. Çünkü yerden ısıtma sistemi çok pahalı bir sistem olsa bile pek çok açıdan sizlere hem tasarruf ve avantaj sağlar hem de geri dönüşü çok yüksek olur. Bu sebeple sistemin ne kadar verimli olduğu asla unutulmamalıdır.

Yerden ısıtma sistemi hakkında fiyat bilgisi almak isteyenlerin mutlaka firmamız ile iletişime geçmesi gerekiyor. Çünkü yerden ısıtma sistemleri çok kapsamlı ve ince işçilik isteyen bir konudur. Fiyatlar ise projeden projeye göre değişkenlik gösterilebilir. Bu sistemde sadece ürünün kurulacağı alan değil aynı zamanda tercih edilecek boru ve malzeme türü bile fiyatları yakından etkileyebilmektedir. KAS yerden ısıtma tarafından uygulanan yerden ısıtma sistemlerinin fiyatları pek çok bütçeye hitap edebilmektedir. İşlemin çok ince işçilik istediğinin bir kere daha altını çizmekte fayda var! Eşit bir şekilde bütün uygulama alanını aynı derecede ısıtılabilmesi çok önemli. Yerden ısıtma sistemleri her geçen gün özellikle kış aylarında ürünü kullananlara büyük kolaylıklar sunmaktadır.

Yerden Isıtma Sisteminde En Önemli Ürün Hangisidir?

Hak Enerji Mühendislik olarak Kas Yerden ısıtma sisteminin kurulmasında pek çok ürünün önemi çok büyüktür. Yerden ısıtma sistemlerinin olmazsa olmaz parçaları arasında borular bulunmaktadır. Sıcaklık kayıplarının en aza indirilmesi için doğru boruların tercih edilmesi gerekmektedir. Bu sistemde son dönemlerde en çok tercih edilen boru türleri arasında oksijen bariyerli yerden ısıtma borusu bulunmaktadır. Bu sistemlerin kurulması sırasında oksijenli boruların kullanılması, hava geçişinin yaşanmasını engeller. Oksijen bariyerinin olmadığı borularda bakteriler meydana gelir. Boruların içerisinde bakterilerin ve mantarların meydana gelmesi halinde ısınma veriminiz düşecektir. Bunun önüne geçmek için de doğru boruların tercih edilmesi gerekmektedir.

Fakat yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan pek çok boru tipi bulunmaktadır. KAS yerden ısıtma sistemlerinin bünyesinde bu alanda kullanılabilecek pek çok boru tipi, bulunmaktadır. Pex-a borular, Pex-b borular, Pex-c borular, PPR-C Borular, PE-RT borular, Polibütan borular, Pex-Al borular sektör içerisinde en çok tercih edilen boru türleri arasında bulunmaktadır. Yüksek sıcaklıklar karşısında yüzde yüz uyum sağlayabilen boruların kullanım ömrünün de uzun olması ürünlerin bütçe dostu olduğunu göstermektedir.

Kas Yerden Isıtma Sistemlerinin Ömrü Ne Zaman Biter?

Yerden ısıtma sistemlerinin ömrü çok uzundur. Doğru bakım yapılıp, kurulumunda doğru malzemeler seçildiği zaman sistemin ömrünün 100 yıla yakın olduğu ifade edilmektedir. Ancak ürünün uzun ömürlü olması kullanım şeklinde, kullanılan malzemeye kadar çok etkilidir. Kısaca geleneksel ısınma türlerine göre çok daha uzun ömürlü ürünler olduğunu söyleyebiliriz. Az bakım gerektiren ve ayarlanabilir özelliği ile ev ekonomisine katkı sunmaktadır.

Bir eve yerleşirken ya da taşınırken dikkat edilen en önemli kriterler arasında evin konumu kadar ısınma şekli de büyük önem taşımaktadır. Artık devir ekonomi devri olduğu için pek çok kişi bu noktaya dikkat etmektedir. Uzun ömürlü olan yerden ısıtma sistemleri başta olmak üzere hangi ısınma sistemini seçerseniz seçin düzen bakım ve onarımını aksatmamanız gerekiyor. Yerden ısıtma sistemlerinin çıkma, kayma, bozulma, kırılma gibi sorunları olmaz. Güvenli olmasının yanında masrafsız olan yerden ısınma sistemleri tehlikeli bir duruma da neden olmaz. Sistem kurulurken bütün denetim, bakım ve güvenlik testlerinden geçmektedir.

Kas Yerden Isıtma Sistemi Mantıklı Mı?

Kas Yerden ısıtma sistemi ile hem zemin hem ortam homojen bir şekilde ısınmaktadır. İlk olarak zemin ısınır ve kısa süre içerisinde ortam yukarıya doğru ısınmaya başlar. Yerden ısıtma sistemleri hem bütçe hem de verimlilik açısından en mantıklı ısıtma sistemlerinin başında gelmektedir. Verimli bir yerden ısınma sistemleri için genel olarak kullanılan ısıtma sistemleri malzemelerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

• Kenar yalıtım bantları

• Şap katkısı

• Kesme vanası

• Test göstergesi

• Isı yalıtım levhası

• Kolektör

• U klips

• Kolektör kutusu

• Yerden ısıtma boruları

• Otomasyon ürünleri

• Köşe düzeltici

Sıcaklığın Kaç Derece Olması Gerekiyor ?

Kas Yerden ısıtma sistemlerinde sıcaklığın kaç olması gerektiği merak ediliyor. Gerekli ısınma için ihtiyaç olan su sıcaklığı 40-50 derece olmalıdır. Sıcaklığı sabit bir şekilde ayarladığınız zaman ortamın ısısı da aynı doğrultuda sabitlenmiş olacaktır.