KAS Termostatik Vana

Ana sayfa > Kas Therm > KAS Termostatik Vana

yerden ısıtma malzemeleri

KAS Termostatik Vana

Ülkemizde kış ayları yoğun ve çetin geçmektedir. Bu sebeple evlerin ısıtılması büyük önem arz etmektir. Ortamdaki ısı dengesinin sağlanması için her odayı ayrı şekilde gerekli gördüğünüz derecelerde ısıtmak maliyet açısından da daha uyguna gelebilir. Evin ısınmasında alt ve üst komşu faktörlerinin dışında evin bulunduğu konum, cephe ve yalıtım gibi çeşitli faktörler etkili olmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek adına KAS termostatik vana büyük bir kurtarıcı olmaktadır. Bu vanalar, ortamın sıcaklığını kontrol etmek için radyatörleri belirli bir sıcaklıkta sabitlemektedir.

Evdeki her radyatörün ayrı ayrı kontrol edilmesine olanak sağlayan termostatik vanalar aynı zamanda doğalgaz faturalarının yüksek gelmesinin de önüne geçmektedir.

Termostatik Vana Neden Önemlidir?

KAS vana sistemlerinin en önemli yararı, sistemin sürekli bir şekilde çalışmasını engellemektedir. Aynı zamanda ortamdaki ısıyı sizin istediğiniz seviyede tutma konusunda büyük bir çalışma şekli sergilemektedir. Genellikle vanaların üzerinde dereceler bulunmaktadır. Bu şekilde uygulama alanının derecesini istediğiniz ölçüde ayarlayabilirsiniz.

Termostatik vananın çalışma şeklini şu şekilde özetleyebiliriz:

Örnek vermek gerekirse, vananın ayarını 5 derece olarak güncellediniz. Radyatörün sıcaklığı 5 dereceyi geçtiği anca sistem yavaş yavaş sıcak su akışını kesmeye başlar. Sıcaklığı düşürürken de oranlı bir şekilde çalışmaya başlar. Bu şekilde radyatörün çalışmaya devam ederek, ortama fazla sıcaklık iletmesinin de önüne geçer. Sıcaklık 5 derecenin altına düştüğü zaman da termostatik vana yeniden faaliyet göstermeye başlar. Sıcak su radyatörün üzerinde dönmeye başlayarak yeniden ısıtma işlemine geçiş yapar.

yerden ısıtma malzemeleri

KAS Aktüatör Nedir?

KAS yerden ısıtma termostatik vana diğer adı ile aktüatör olarak bilinmektedir. Yerden ısıtma sistemlerinin içerisinde olmazsa olmaz parçalar arasındadır.

Termostatik vana yanında bir de aktüatöründe ne olduğu da merak edilmektedir. KAS aktüator vanalar vananın açılıp kapanması ile akışkanın kontrol edilmesini sağlayan bir sistemdir. Bu tür vanaların genellikle endüstriyel alanlarda tercih edildiği bilinmektedir.