KAS Yerden Isıtma Borusu

Ana sayfa > Kas Therm > KAS Yerden Isıtma Borusu

yerden ısıtma malzemeleri

KAS Yerden Isıtma Borusu

Yerden ısıtma sistemlerinin verimli bir şekilde çalışabilmesi için pek çok malzeme kullanılmaktadır. Bu malzemelerin olmazsa olmazları arasında KAS yerden ısıtma borusu bulunmaktadır. Bu boru, sistemin içerisindeki sıcaklık kayıplarının engellenmesini sağlamaktadır. Zemin altında ısının yayılmasına katkı sağlayan ısıtma boruları ısının sistem boyunca eşit bir şekilde yayılması amaçlanmaktadır.

Eğer kaliteli malzeme kullanılıp uzman ekipler tarafından sistem döşenirse, yerden ısıtma istemlerinin ömrü çok uzun olacaktır. Doğru bir şekilde uygulanan yerden ısıtma sistemlerinin genellikle binaların ömrü kadar olduğu belirtilmektedir. Bu sebeple fiyattan ziyade alanında uzman bir firma ile çalışmanız yararınıza olacaktır. Bu şekilde her açıdan tasarruf etmiş olacaksınız.


Yerden ısıtma sistemlerinin kullanılması için ortamın büyüklüğünün ne olduğunun çok da bir önemi olmamaktadır. Çünkü verimli olan bir sistem büyük alanların da küçük alanların da kolay bir şekilde istenilen sıcaklığa ulaşmasını sağlamaktadır. Ortalama 1990’lı yıllardan sonra yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayan günümüzde de popüler bir hale gelen yerden ısıtma sistemleri, radyatörlerin hem çok alan kaplaması hem de istenilen ısıtmayı sağlayamaması sebebi ile önleri açılmıştır.

Yerden Isıtma Borusu Ne İşe Yarar?

Yerden ısıtma borusu aslında kısaca sistemin bir adıdır. Sıcaklık kayıplarının minimuma indirilmesi için zemin betonunun içerisinde monte edilen, sıcaklığın her yere eşit dağılmasını sağlayan borulardır. Yerden ısıtma borularında aynı zamanda oksijen bariyerli borular da bulunmaktadır. Bu boruları diğer borulardan ayıran en önemli fark, oksijen oluşumunu engellemesidir. Bu sistemde korozyon oluşumu olabilir. Sistemdeki oksijen engellendiğinde bu sorunun da önüne geçilmiş olacaktır. Oksijen bariyerli borular aynı zamanda hava geçişini önler. Bariyersiz olan borularda çeşitli bakteriler meydana gelebilir. Zamanla üremeye devam eden mikro canlılar tesisata zarar verebilir. Bu durum da kendini tıkanma olarak gösterebilir. Bunu engellemek için yerden ısıtma sistemlerinde düzenli aralıklarda bakım yaptırmanız gerekebilir.

yerden ısıtma malzemeleri

Yerden ısıtma sistemlerinde özellikle son dönemlerde oksijen bariyerli borular da tercih edilebilmektedir. Paslanma ve kireç oluşumunu direkt olarak engelleyen bu sistem beraberinde akar oluşumu ve tortuları da önleyecektir. Bu şekilde ısınma sisteminden yüksek verim almanız sağlanacaktır.

KAS Alttan Isıtma Borusu Önemi

Ortalama 40 – 50 derecedeki sıcaklıktaki suyun borulardan geçerek odayı yerden ısıtması sağlanmaktadır. Bütün katı ya da sıvı yanar madde ile uyumlu bir şekilde çalışabilen KAS pert boru ısınma ihtiyacınızı en uygun fiyatlardan uzun ömürlü olarak karşılayabilmektedir. Isınma sistemlerinde bazı problemler de görülebilmektedir. Genellikle ani ısınma ya da ani soğuma karşısında ortaya çıkan ani ısı problemleri hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Ya da tavanda ısı birikmesi meydana gelebilir. Ancak KAS alttan ısıtma borusu ile bu tür sorunların hiç birini yaşamazsınız.

Yerden ısıtma sistemlerinde fiyat da müşterilerin tercih ederkenki dikkat ettiği kriterleri arasında bulunmaktadır. Yerden ısıtma sistemlerinde mutlaka yüksek verim alınması için kaliteli malzemelerin kullanılması gerekmektedir. Fiyatlandırma yapılırken de tercih edilen boruların türü ve kalınlığı önemli belirleyiciler arasında bulunmaktadır.


yerden ısıtma malzemeleri

Yerden Isıtma Sistemi İçin Doğru Boru Seçimi Önemli Midir?

Yerden ısıtma sisteminin temelini doğru tercih edilecek borular oluşturmaktadır. Döşeme yapılacak ortamın uygunluğuna göre doğru KAS yerden ısıtma borusu seçilir. Sistemden yüzde yüz verim alınması için hem doğru ölçüm hem de doğru boru tercih edilmesi gerekiyor. Bu noktada belirli kriterlerin göz önüne alınarak işlem yapılması gerekir. Tüm zemin eşit aralıklarla kaplanarak yerden ısıtma sistemi döşenmektedir.

Yerden ısıtma sisteminin uygulanacağı proje alanı için ilk olarak kullanılacak boruların uzunlukları doğru bir şekilde hesaplanır. Tercih edilecek boru tipi iyi yalıtımı olan borulardan olmalıdır. Bu noktada genellikle Pex-A boru gibi ürünler tercih edilmektedir. Ürün uzman ekip tarafından kısa süre içerisinde profesyonel bir şekilde döşenmektedir.

Yerden ısıtma sisteminin ufak bir avantajı daha bulunmaktadır. O da temizlik! Petek kullanıldığında düzenli olarak dış temizliği yapıldığı gibi 3-4 yılda da bir genel temizliği yapılması gerekmektedir. Ancak yerden ısıtma sistemleri ilk aşamada sorunsuz bir şekilde kurulduğunda sizleri bu tür ekstra masraflara sokmayacaktır.

Kaç Çeşit Yerden Isıtma Borusu Bulunmaktadır?

Yerden ısıtma sistemlerinin kurulmasında, tercih edilecek boruların tipi de son derece önemlidir. Çünkü ortamın ısınması için bu boruların içerisinden yüksek sıcaklıklı sıvılar geçmektedir. Bu sebeple boruların hem dayanıklı olması hem de ısıyı iyi bir şekilde iletebilmesi gerekmektedir. Yaşanabilecek sorunların genellikle en temel sebebi, ısıtma borusunun yanlış tercih edilmesinden kaynaklanabilmektedir. KAS yerden ısıtma boru tipleri genellikle şu şekilde:

• Pex-a borular

• Pex-b borular

• Pex-c borular

• PPR-C Borular

• PE-RT borular

• Polibütan borular

• Pex-Al

Ancak şunu belirtmemizde fayda var ki, piyasada pek çok yerden ısıtma boru çeşidi bulunmaktadır. Bu borular arasında en sık tercih edilen model KAS pex-a boru olmaktadır. Bu boru tipini diğerlerinden ayıran en önemli özelliği esnek kabiliyeti olması ve yüksek sıcaklıkla basınca yüzde yüz uyum göstermesi bulunmaktadır. Kullanım ömrünün de uzun olması bu boru tipinin tercih edilmesindeki en önemli etmenler arasındadır.

Yerden Isıtma Sistemi Mi, Petek Mi Daha İyi Isıtır?

Evine ya da işyerine ısıtma sistemi kurdurmak isteyenler özellikle yerden ısıtma sistemi ile petek arasında kalmaktadır. İki sistemle de ısınmak mümkündür. Ancak nasıl ısınacağınız farklıdır. Petek ve yerden ısıtma sistemlerinin avantajları incelendiği zaman pek çok açıdan yerden ısıtma sistemlerinin verimli olduğunu söylemek mümkün. Öncelikle ısınma konusuna gelecek olursak, bir peteğin ortamı ideal sıcaklığa getirebilmesi için kombinin 80 derecenin üzerinde aktif bir şekilde yanması gerekmektedir. Ancak yerden ısıtma sistemleri en fazla 55 derece civarında çalışmaktadır. Bu da ortamın hemen ısınabilmesini sağlamaktadır. Maliyet açısından bakıldığında aradaki fark azımsanamayacak kadar çoktur. Yerden ısıtma sistemlerinde sıcaklık saatler boyunca kurulan odada kalabilir.

Petekle yapılan ısınmalarda, eğer bina ve cam çevrelerinde gerekli izolasyon ve kaplama yapılmazsa ısı buralardan kaçacaktır. Bu da ciddi problem oluşturabilir.

Özellikle kış aylarında ortamın ısınması ve sıcaklığın oda içerisinde hapsolması son derece önemli. Sıcaklık enerjisinin ortamda hızla yayılması ve daha sonra ortamdan kaybolması ciddi probleme neden olabilir. Bu hem iyi ısınamayacağınız hem de faturanın yüksek gelmesiyle canınızı sıkabilir. Bu şekilde verimsiz bir enerji harcamış olacaksınız.


yerden ısıtma malzemeleri

Yerden Isıtma Sistemi ve Petek Kullanımı Arasındaki Temel Farklar

Yerden ısıtma sistemi peteklerden ziyade en çok zemin ısınacaktır. Bu şekilde sıcaklık ortamdan uzun süre kaybolmayacağı gibi korunacaktır. Sıcaklık genleşerek aşağıdan yukarıya doğru hareket eder. Zeminin ısınması ortamdaki ısının verimli kullanılmasını sağlar. Bu şekilde ısı kaçırmanın önüne kaçabilirsiniz.

Petek kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir diğeri de kombinin yerleştirilmesidir. Kombinin kullanılacağı alana ne kadar uzaktan olursa su miktarı o kadar artar. Suyun borulara ulaşıp ısınması için kullanılacak gaz da artar. Bu durumda da faturanız artar. Bununla birlikte su ve gaz kullanımı da boşa giderek israf olmaktadır.

Tam tersi olarak yerden ısıtma kullanıldığı durumda sistem otomatik ve akıllı bir şekilde ilerlemektedir. Siz hiçbir şeyler muhatap olmadan hangi odanızın kaç derecede ısınmasını istiyorsanız ayarlamanız yeterli olacaktır. Kombi, petek vs. ile uğraşmanıza gerek kalmayacak.

Yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan KAS pex boru hareketli parçalardan oluşmaması sebebi ile kurulumu çok pratiktir. Evin durumuna göre boruların konumlandırılmasına gerek kalmayacaktır. Isı kaçırma gibi bir durum da olmadığı için ısınma sisteminden yüzde yüz verim alabileceksiniz.

Petek kullanılan ortamın hemen ısınması için kombinizi yüksek sıcaklıklara getirmeniz gerekecektir. Bu durumda kombiniz evi ısıtmak için hemen petekleri harekete geçirecek ve bunun için hızla ateşleme yapacaktır. Ancak bu durumun etkisini hemen faturalarınızda sizler de görebileceksiniz! Yerden ısıtma sistemlerinde odanızı istediğiniz ideal sıcaklığa getirebilir ve sabit bir şekilde o sıcaklıkta tutabilirsiniz. Ortamı bu şekilde istediğiniz sıcaklıkta tutabildiğiniz için hem enerji hem de para açısından ciddi tasarruf sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda petekli bir ortamda eşyaların dağılımı da son derece önemlidir. Petek önünde olan bir koltuk, tv ünitesi ya da masa gibi bazı büyük eşyalar ısının dağılmasında büyük engelleyici olabilmektedir. Bu sistemde sıcak hava ortama direkt olarak yayılarak tozların da ortamda gezinmesini sağlar. Fakat yerden ısıtma sistemlerinde ısı ilk olarak zeminde başlar ve homojen olarak dengeli bir şekilde yayılır. Bu şekilde ortamda herhangi bir bakteri ya da tozun dağılımı söz konusu olamaz. Özellikle bu sistem alerjik ve solunum yolu rahatsızlıklara sahip bünyelerin kurtarıcısı olacaktır. Son olarak şuna da değinmemiz gerekiyor: Bakteriler en kolay sıcak ve ıslak alanlarda ürer. Evde bu ortamı en kolay sağlayan yer banyolar olacaktır. Banyolarda yerden ısıtma sistemi sayesinde yer her zaman kuru kalacaktır. Bu şekilde bakteri üremesine de engel olabilirsiniz.