KAS Yerden Isıtma Kollektörü

Ana sayfa > Kas Therm > KAS Yerden Isıtma Kollektörü

yerden ısıtma malzemeleri

KAS Yerden Isıtma Kollektörü

Yerden ısıtma sisteminin içerisinde yer alan kollektörün ne anlama geldiği merak edilmektedir. Zemine döşenen kabloların ya da boruların bir araya toplandığı yerden ısıtma sistemi malzemesidir. Her geçen gün kullanım alanların sayısının arttığı yerden ısıtma sistemleri merak konusu olmaya devam ediyor.

Yerden ısıtma sisteminin temel mantığında ısı kaynağından alınan enerjinin zemin altından yayılarak ortamı ısıtması bulunmaktadır. Bu şekilde yerden ısıtma sistemin olduğu alanlarda sıcaklık farkı neredeyse yok denecek kadar azdır. Çünkü bütün odalar eşit ısı dağılımı ile ısınmaktadır. Verimli, maliyet açısından uygun ve konforlu bir ısınma için yerden ısınma sistemi tercih edilmektedir. Bu sistemin doğru bir şekilde çalışması ve yüzde yüz verim sağlaması için doğru parçaların kullanılması gerekmektedir. Doğru tercih edilmesi gereken parçaların başında da KAS yerden ısıtma kollektörü gelmektedir.

KAS Kollektör Nedir, Ne İşe Yarar?

Yerden ısıtma sistemlerinin olmazsa olmaz parçaları arasında KAS kollektör bulunmaktadır. Kollektörlerin ne işe yaradığını kısaca anlatmak gerekirse, ısının dağıtılmasındaki en büyük yardımcı eleman olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Borulardan gelen sıvıların toplandığı ana borudur. Kolektörlerde sadece bir tane büyük kolon olur. Buradan yatay olarak istenilen yerlere ısı dağılımı yapılabilir.

Özetle anlatmak gerekirse, kollektörler sıcak suyu farklı zonlara yayarak ısı dağılımının gerçekleşmesini sağlar. Bunu da beton delinmesine gerek olmadan yapar. Yerden ısıtmadaki en temel amaç, ortamın büyüklüğüne göre eşit ısı dağılımı yaparak tüm uygulama alanının homojen bir şekilde ısınmasını sağlamaktır.

yerden ısıtma malzemeleri

Kollektör Neye Göre Tercih Edilmelidir?

Daha önce de belirttiğimiz üzere, yerden ısıtma çok dikkat isteyen bir durumdur. Burada her parçanın ayrı ayrı önemi bulunuyor. KAS debi ayarlı kolektör sayesinde farklı odalara aynı sıcaklığın gitmesini sağlar. Enerji dağıtım elemanı olarak da tanımlanan kolektörlerin mutlaka kaliteli bir şekilde tercih edilmesi gerekmektedir. Bu noktada KAS, değerli müşterilerine en kaliteli kollektör ürünlerini sunmaktadır.


yerden ısıtma malzemeleri

Yerden Isıtma Kollektörü Nasıl Çalışır?

Kollektörlerin çalışma şekli biraz farklıdır. Sıralı bir çalışma sistemi bulunmaktadır. Kolektör, kazandan gelen ısının eşit bir şekilde borular aracılığı ile farklı odalara dağılmasını sağlar. Ancak bu noktada ısının eş zamanlı gönderimi ve her odaya aynı sıcaklık gönderimi tercih edilen markadan markaya göre değişkenlik gösterebilmektedir. Isıtma merkezlerinden gelen basınçlı sıcak su boruları ile yerden ısıtma boruları arasında farklı çalışma sistemi bulunmaktadır.

Bu sebeple bu fark göz önünde bulundurularak sıcak su basınç ayarlaması için debi ayarlı kolektör ürünlerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Piyasada bu noktada çok fazla marka bulunmaktadır. Ancak KAS en kaliteli ürünlerini sizlere sunmaktadır.

Debi ayarlı kolektörlerin ayarlanması ve çalışması da son derece kolaydır. Yerden ısıtma kolektörü ayarlaması için de ağızlı vana üzerindeki debimetre göstergesinden yardım alabilirsiniz. Debimetre burada sizin için yol göstericidir. Debimetrenin içindeki cisim suyun debisine göre yükselmekte ya da düşmektedir. Bu noktada debimetreye bakarak kolay bir şekilde ayarınızı yapabilirsiniz. Bütçe konusunda da ceplerinize dost olarak yardımcı olan KAS kollektör fiyatları ile ilgili bizleri arayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kaç Çeşit Yerden Isıtma Kollektör Bulunmaktadır?

Yerden ısıtma kollektörlerini incelediğiniz zaman mavi ve kırmızı ağızlı borular bulunmaktadır. Boruların ve ortamın konumuna göre kolektörler doğru yere konulması gerekmektedir. Ani bir müdahale göz önünde bulundurularak, kollektörlere rahat bir biçimde ulaşım sağlanması gerekebilir. Peki, bu noktada kaç adet yerden ısıtmalı kolektör çeşidi bulunmaktadır?

Yerden ısıtma kolektörleri 3 çeşittir. Bunlar şu şekildedir:

1. Açma kapamalı kollektörler

2. Reglaj ayarlı kollektörler

3. Debimetre ayarlı kollektörler şeklidendir.