Fraenkische Yerden Isıtma Kollektörü

Ana sayfa > Fraenkische > Fraenkische Yerden Isıtma Kollektörü

Fraenkische Kollektör

Sulu yerden ısıtma sistemleri bugün popüler bir yapıya kavuşmuş olmakla birlikte kombi, katı yakıt kazanı ya da ısı pompası gibi bir ısı kaynağı sayesinde elde edilen sıcak suyun dolaşım sağlamasıyla zeminden yukarıya yükselen ısı avantajını oluşturmaktadır. Bu ısıtma sistemi içerisinde en temel malzeme olarak kullanılan ısıtma borularının tek bir noktada birleşmesi ve kaynak üzerinden aldığı suyu yine kaynağa geri getirebilmesi için birleşim noktasında da Fraenkische kollektör gibi önemli bir parça görev almaktadır.

Kollektör ısıtma sistemleri için temel toplanma noktasını ifade ederken, sulu yerden ısıtma sistemi içerisindeki boruların da toplanma noktasını oluşturur. Yani temel olarak ısı kaynağından gelen sıcak su bir konut veya işletme içerisinde ısıtma borularının ulaştığı kaç adet nokta bulunuyorsa, bu kadar noktaya ayrılarak dağılım gerçekleştirir. Aynı şekilde bu kadar noktanın geri dönüşü de tek bir noktada toplanarak ısı kaynağına geri dönüş yapar. İşte bu dağılım ve dönüş noktalarının birleştiği tek mekanizmalı kontrol düzeneği Fraenkische yerden ısıtma kollektörü olarak adlandırılır.

Fraenkische Yerden Isıtma Kollektörü Çeşitleri

Fraenkische markası tarafından sulu yerden ısıtma kollektörleri sunulurken sistem içerisinde kullanılabilecek 3 çeşit ürün tercihi sağlanmaktadır. Bu kapsamda istenilen tüm taleplere cevap verebilecek şekilde sunulan bu kollektörler içerisinde ilk çeşidi otomatik debi ayarlamalı kollektör oluşturmaktadır. İlk örnek oluşturan bu ürün Fraenkische debi ayarlı kollektör olarak sulu yerden ısıtma sistemleri içerisinde en fazla kullanılan örneği oluşturmaktadır.

Debi ayarlamalı kollektör paslanmaz çelikten üretilmiş olmakla birlikte sabit debi geçişi oluşturacak şekilde bir limit sağlanarak kullanılır. Kolaylıkla hidrolik balans ayarı yapma imkanı sağlarken, bu Fraenkische kollektör ekstradan bir balans vanası kullanma ihtiyacı olmadan kendi aktüatör çekirdeği ile birlikte 2 ile 12 giriş-çıkış sayısı arasında tercih edilebilir.

Bir diğer Fraenkische yerden ısıtma kollektörü çeşidi ise de bir göstergeli olmak ile birlikte yine 12'ye kadar ulaşan ağız yapısı ile kullanılabilir. Yine bu ürün de paslanmaz çelik ile üretilmiş olmakla birlikte kendinden doldurma boşaltma vanası ve prüjör bağlantısı bulundurduğu için litre/dakika birimi üzerinden debi ayarlaması yapma fırsatı sunar.

Fraenkische tarafından sunulan son kollektör çeşidi ise yine paslanmaz çelikten üretilmiş ve 12 ağıza kadar ulaşabilecek tercihler sunan reglaj vanalı kollektör ürünüdür. Bu nitelikli standarda sahip olan Fraenkische kollektör her noktadan gelen debi miktarı için tur cinsinden ayarlama gerçekleştirme imkanı sağlar. Su tesisatına yollanan her gidiş noktasında entegre reglaj vanası bulunması ile birlikte hidrolik denge çok kolay bir şekilde sağlanabilir.

Fraenkische Kollektör Ürünleri Nasıl Kullanılır?

Fraenkische yerden ısıtma kollektörü tıpkı tüm sistemlerde olduğu gibi öncelikle sıcak su kaynağından gelen giriş ile birlikte tek giriş ve tek çıkış üzerinden bağlantı yapılarak kullanılır. Su gidiş ve geliş hatlarının ayarlanması açısından da örnek olarak bir ev için sulu yerden ısıtma sistemi kullanılacak ise bu evde kaç adet odaya su tesisatı ulaştığı hesaba katılır. Yani 3 oda, 1 salon ve mutfak için döşenmiş bir tesisat bulunuyorsa, 5 gidiş+5 dönüş ile toplam 10 ağız bulunduran Fraenkische kollektör seçimi yapılmalıdır.

Seçilen kollektör giriş ve çıkış noktasında ana bağlantılarını yaptıktan sonra yerden ısıtma borularının kollektör üzerinde bağlantılarının gerçekleştirilmesi gerekir. Paket olarak temin edilen Fraenkische debi ayarlı kollektör ürünlerinde paket içerisinde bulunan bağlantı parçaları ile kolaylıkla sirkülasyon borularının bağlantıları yapılabilir. Ardından pratik bir şekilde debi ayarlamaların da yapılması gerekir. 

Fraenkische Kollektör Fiyatları

Marka tarafından sunulmuş debi ayarlı veya reglaj vanalı kollektör fiyatları genellikle giriş-çıkış ağız sayılarına göre değişiklik oluşturmaktadır. Çünkü her koşulda paslanmaz çelik ile üretilmiş bu Fraenkische yerden ısıtma kollektörü bir set halinde temin edilirken 2’li, 3’lü, 4’lü, 5’li, 10’lu veya 12'li gibi farklı sayılara ayrılmaktadır.

Sulu yerden ısıtma sistemlerinin uygulandığı alanlarda proje bağlamında veya kullanıcı tarafından belirlenmiş oda sayısına göre Fraenkische yerden ısıtma kollektörü kullanımı mecburiyeti bulunur. Yani yapı içerisinde kaç adet bölüm bulunduğu ve bu bölümlerden kaçına su tesisatı ulaştığı hesaba katıldıktan sonra bu bölüm sayısına göre Fraenkische debi ayarlı kollektör ürünü belirlenerek, güncel ürün fiyatları üzerinden kullanım veya temin sağlanabilir.