Kat İstasyonu & Isı İstasyonu

Ana sayfa > Ürünler > Kat İstasyonu & Isı İstasyonu

Kat İstasyonu  &  Isı İstasyonu  

Kat ısı istasyonu merkezi sistemle ısıtılan yapılarda her daireye ayrı ayrı monte edilerek, kullanım sıcak suyunu ani ısıtma prensibiyle hazırlayan ve ısıtma sisteminin kontrolünü sağlayan çok fonksiyonlu bir ünitedir.

Daire ısı istasyonu merkezi ısıtma sisteminde bir ara yüz görevi üstlenerek o dairenin enerji merkezi olur. Isı istasyonları enerji üretimi yapmaz, merkezi ısı kaynağından gelen enerjiyi daireye aktarır.

Kat istasyonu ya da Isı istasyonu kullanım sıcak suyu, ısıtma sistemi, radyatör, yerden ısıtma, fan coil (FCU), konvektör, soğutma sistemi tesisat kısımlarını kontrol edebilir. Ayrıca içerisinde basınç ve debi düzenleyiciler, ısı sayacı ve su sayacı da bulunmaktadır.
kat istasyonu sistemleri

Kullanım Alanları

Çok katlı binalarda

Merkezden ısınan villalarda

Farklı ısı kaynaklarında

Jeotermal

Kojenerasyon

Bölgesel ısıtma

Doğalgaz, fuel oil, odun – kömür kazanları

Kat İstasyonu / Isı İstasyonu Avantajları

Isı istasyonlarında kullanım suyu sıcaklığı hidrolik, termal veya her iki etkenin beraber olduğu kontrol sistemleriyle, 20-70 C arasında istenilen sıcaklığa ayarlanabilir.

Daire büyüklüğü ve oturan sayısına göre belirlenen sıcak su ihtiyacı, plakalı ısı eşanjörü vasıtasıyla bekleme süresine ihtiyaç duymadan karşılanır.

Her bir odanın sıcaklığını kontrol edebilmek için danfoss termostatik radyatör vanalarının çalışma koşullarına uygun (optimum) ortamı sağlar.

Kullanım sıcak suyu; ihtiyaç anında ısı istasyonunda hazırlandığı için, boyler, sıcak su pompası, pompa panosu, boyler kalorimetreleri, sıcak su sayaçları gibi ekipmanlara gerek kalmaz.

Isı istasyonları enerji üretimi yapmaz, ısı merkezinden gelen sıcak suyu dairenin ihtiyacına göre kontrol ederek yönlendirirler. Bundan dolayı her daireye ayrı ayrı doğalgaz hattına ve bireysel bacaya ihtiyaç yoktur. Daire içerisinde bir yanma prosesi gerçekleşmez ve özel baca bulunmadığı için baca gazı zehirlenme riski yoktur.

Kullanım sıcak suyu depolaması olmayıp, ihtiyaç anında hazırlandığı için “Lejyonella” riski ortadan kalkar.

İşletme ve bakım giderleri oldukça düşüktür. İçerisinde sayaçları barındırdığı için su ve ısı gider dağılımı kolaylıkla yapılır.danfoss daire istasyonu

Danfoss Daire İstasyonu

Danimarka’nın güneyinde bulunan Sønderborg kasabasında bir konut kooperatifi olan SAB’a ait 324 dairede kullanılan “Danfoss daire istasyonu”, ısıtma ve sıcak su sistemi daire başına yıllık ortalama %30 enerji tasarrufu sağladı.

Bu sonuç esas olarak iki borulu bir “Danfoss merkezi ısıtma daire istasyonu” sayesinde elde edildi. 1964 yılında kurulan orijinal tek borulu sistemde su, dairelerin altına kurulan kazan dairesindeki merkezi binanın altında bulunan istasyonda ısıtılıyordu. Bugün ise su, lokal daire istasyonlarında ısıtılıyor ve kullanıcılar ne kadar enerji harcandığını görebiliyor.

Tüketimin Farkında Olmak Tasarrufu Arttırdı

Bu yenilikten önce kooperatif sakinleri şahsi tüketimlerini takip edemiyordu. Bugün ise her dairede daire istasyonuna bağlı bir ısı ve sıcak su kullanım ölçerinin bulunması kullanıcıların tüketim miktarının çok daha farkında olmasını sağlıyor. Eşi ve iki çocuğuyla birlikte 90m2 büyüklüğündeki dairesinde yaşayan Djafar Gazrani şöyle diyor:”Isı ve sıcak su tüketimine yenilemeden öncesine göre daha fazla dikkat ettiğimiz su götürmez bir gerçek. Daire istasyonumuza bağlanan ölçer sayesinde tam olarak ne kadar enerji tükettiğimizi görebiliyoruz. Bu da her radyatöre takılan termostatları sürekli kontrol ederek gereğinden fazla sıcak ya da soğuk su harcamamaya dikkat etmemizi sağlıyor.”


Ayrı Ölçüm Talebini Karşılamak

SAB bünyesinde yeni ısıtma ve sıcak su sisteminin kurulumundan sorumlu olan tesisat departmanı Proje Müdürü Henning Christensen’e göre alternatif sistem çözümleri üzerinde de düşünüldü. Fakat bu projede her kullanıcı için ayrı ölçüm talebi ve ayrı enerji tüketim bedeli nedeniyle en iyi çözümün daire istasyonu olduğuna kanaat getirildi.

Henning Christensen: ” Artık merkezi ısıtma santralinden doğruca kooperatif binalarına iletilen merkezi ısıtma ile ısı, iki borulu sistemle taşınıyor. Bu sayede merkezi alt istasyon, sıcak su kazanları ve su arıtımı ve merkezi sirkülasyon sisteminin bakım masrafları ortadan kalkıyor. İptal edilen sıcak su dağıtım ve sirkülasyon hatlarında meydana gelen ısı kaybı merkezi sirkülasyon pompası sistemi ile büyük ölçüde azaltılıyor, ayrıca elektrik tasarrufu sağlanıyor” diyor.

Sirkülasyon pompalarının üç bloktan da kaldırılmasından bir yıl sonra 3,220 € tutarında bir elektrik tasarrufu sağlandı.

Düşük Dönüş Sıcaklığı, Düşük Masraf

İki borulu sistemin en büyük avantajlarından biri, kullanıcıdan yerel Sønderborg Merkezi Isıtma Şirketine dönen merkezi ısıtma suyu sıcaklığını azaltmasıdır. Kış mevsiminde alınan sıcaklık 80°C civarında, yenilemeden önce 65°C olan dönüş sıcaklığı ise 40°C seviyesinin altındadır.

Düşük dönüş sıcaklığı, merkezi ısıtma şirketinin merkezi ısıtma sistemine eskisinden daha az ısı göndermesi anlamına gelir, bu da tüketicilere daha düşük fatura gelmesini sağlar. Aynı zamanda Sønderborg Merkezi Isıtma Şirketi, Danimarka parlamentosunun hem tüketici hem boru hattı sistemi seviyesinde uygulamaya koyduğu CO2 salınımını azaltma yükümlülüklerini yerine getirmiş oluyor.

Kurulum özeti

İki borulu merkezi ısıtma sisteminin kurulumu.

324 dairenin her birine daire istasyonlu EvoFlat sisteminin kurulumu.

Daire istasyonu Hakkında

Daire İstasyonu çözümü, birden fazla ailenin yaşadığı binalarda kazan dairesi gibi ortak bir ısıtma kaynağından beslenen daire.

Daire istasyonu, kullanım sıcak suyu ve ısıtmanın tüketim noktasına mümkün olduğunca yakın bir yerde üretildiği merkezi olmayan bir prensibe dayanır. Bu enerji kullanımının önemli ölçüde azalmasını sağlar.

www.danfoss.com/turkey/