Yerden Isıtma Kollektörü

Ana sayfa > Ürünler > Yerden Isıtma Kollektörü


SATIN ALMAK İÇİN N11 RESMİ MAĞAZAMIZI GÜVENLE ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ

yerden ısıtma kollektörüdanfoss yerden ısıtma kollektörü

Yerden Isıtma Kollektörü

Yerden ısıtma kollektörü Daha konforlu ve ekonomik bir ısınma elde edebilmek açısından tercih edilen yerden ısıtma sistemleri içerisinde kollektör önemli bir parça olarak ısının dağıtımında görev almaktadır. Tesisat dahilinde mutlaka yer alması gereken yerden ısıtma kollektörü hacimsel olarak belirli bir debiyle tesisata giriş yapacak sıcak suyun dağıtılmasını ve doğru ayarların yapılmasını sağlar. Bu nedenle mutlak olarak tesisat içerisinde yer alması gerekir. 17'li yerden ısıtma kollektörü ve 16'lı yerden ısıtma kollektörü aslında aynı kollektördür , tek farkı sistemde kullanılan boru çapları farklı oluşundan ötürü 17'lik bağlantı rekoru ve 16'lık bağlantı rekorları ile  çeşitlendirilmektedir.

Yerden Isıtma Kollektörü Nasıl Çalışır?

Sistematik bir mantığa sahip olan kollektör, yassı yalıtımlı bir bağlantı noktası olmak ile birlikte bir çeşit boru seti oluşturmaktadır. Bilindiği üzere kombi veya katı yakıtlı kazan üzerinden sulu yerden ısıtma sistemleri üzerine sıcak su gönderilir. Yerden ısıtma sistemi kapsamında da zeminde döşenmiş sulu ısıtma boruları yer almaktadır. Normal koşullarda kazan üzerinden çıkan sıcak su borusuyla tesisat üzerindeki ısıtma boruları arasında debi ve ölçü açısından farklılıklar bulunur.

Tesisat ana borusu ile ısıtma boruları arasındaki boyut farklılıkları yüksek olduğu için tesisattan yüksek basınç ile gelen sıcak suyun ideal basınca ulaşması açısından debi ayarlı yerden ısıtma kollektörü kullanımı gerekmektedir . Debi ayarlı kollektör ana hattan gelen sıcak suyun mahaldeki alanlara orantılı şekilde dağıtımını yapmak için reglaj yani basınç ayarı sağlar. Kollektör bir düzene sahip olmak ile birlikte üzerinde, tek hat üzerinden gelen ve çıkan suyun daha düşük debi ile daha yakın alanlara ulaşmasını sağlayan bir çalışma sistemi ile kullanılır.

.
.

Yerden Isıtma Kollektör Montajı Nasıl Yapılır?

Hak Enerji olarak gerçekleştirdiğimiz uygulamalarda öncelikle zeminde strafor kaplaması, ardından boru döşemesi ve boruların tesisata bağlantısı ile proje devam ettirilir. Tesisat ile boruların bağlantısı sırasında ısı kaynağı olarak kullanılan cihazın sıcak suyu doğru şekilde dağıtabilmesi için giriş ve çıkış noktasına debi ayarlı yerden ısıtma kollektörü montajı yapılır.

Temel olarak yerden ısıtma malzemeleri nelerdir sorusu kapsamında da en önemli malzemeler arasında strafor, ısıtma borusu , yerden ısıtma kollektörü , termostatik vana ve oda termostat gibi malzemeler bulunmaktadır . Yerden ısıtma kollektörü , farklı çap ve bağlantı boyutlarına sahip olarak paslanmaz çelik ile üretilmiştir ve gidiş ile dönüş bağlantıları ayrı ayrı gerçekleştirilir. Bu sayede sistemden çıkan sıcak suyun dağıtılması ve geri dönen  suyun tekrar sisteme alınması sırasında basıncın ve debinin düşmesine yardımcı olur.

Yerden Isıtma Kollektör Debi Ayarı Nasıl Yapılır ?

Hak Enerji olarak uyguladığımız sistemlerde yerden ısıtma kollektör ayarı gerçekleştirmek için öncelikle kullanılan sistemin boyutları, boru çapı ve su sıcaklığı gibi noktalara bakılmaktadır. Çünkü sistem içerisinde döşenen boruların döşeme biçimi ve boru aralığı değişmek ile birlikte her borunun ucu bir bağlantı rekoru ile kollektör bağlantısıyla çalışır hale gelir.

Sistematik olarak yerden ısıtma tesisatı nasıl yapılır sorusunun cevabı bağlamında da en önemli aşamalardan birini kollektör bağlantısı oluşturmaktadır. Kollektör kısmının bulunduğu nokta, konut içerisindeki her mekana veya işletme içerisindeki her noktaya uygun bir uzaklıkta belirlenerek doğru ayarlama yapılabilir. Çünkü bu sayede yerden ısıtma kollektör bağlantısı doğru yapıldığı için istenilen konforlu ve sağlıklı ısınmanın elde edilmesi mümkün olacaktır.

Yerden Isıtma Kollektör Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Gerçekleştirilecek yerden ısıtma sistemi uygulaması içerisinde kollektör açısından farklı markalar ile tercihler gerçekleştirmek mümkündür. Tesisat içerisinde kollektör parçalarının gereken doğru ölçüleri ile kullanılması önemlidir. Bu konuda en önemli ayrıntılardan birisi de kaliteli ve gereken debimetre özelliklerine sahip bir kollektör seçimi yapılmasıdır.

Tesisat için kollektör seçimi gerçekleştirirken, örnek olarak 17'lik yerden ısıtma kollektörü ancak uyumlu ölçüleri oluşturan bir boru tesisatı ile birlikte kullanılabilir. Bu ölçü bir örnek olmakla birlikte kollektör seçimlerinde boru çıkış sayısı ve dış boru çapı gibi özelliklerin belirlenmesi sayesinde de fiyatlar daha net bir şekilde belirlenebilir. Hak Enerji olarak bu konuda Rehau veya Danfoss gibi önemli markalar üzerinden seçtiğimiz ürünler ile garantili ve uzun ömürlü bir kullanım sağlanarak, aynı zamanda ideal rakamların elde edilmesine de özen gösteriyoruz.

rehau yerden ısıtma kollektörleri