Yerden Isıtma Malzemeleri

Ana sayfa > Hizmetler > Yerden Isıtma Malzemeleri

Yerden Isıtma Sistemi Malzemeleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?


Son zamanların ekonomik ve verimli ısınma sistemi olarak göze çarpan yerden ısıtma sistemleri her geçen süre daha fazla kimse tarafından tercih edilmektedir. Yerden ısıtma sistemleri için mühim olan ise şüphesiz kaliteli, doğru ve ekonomik yerden ısıtma malzemeleri kullanılmasıdır. Hak enerji olarak tüm yerden ısıtma malzemelerini makul fiyatlar ve yüksek dayanıklılık kalitesi ile kullanıcılar ile bir araya getiriyoruz.

Yerden ısıtma malzemeleri nelerdir sorusuna yanıt vermeden önce yerden ısıtma sisteminden bahsetmek yararlı olacaktır. Etkili ve verimli, aynı zamanda da çevreci bir ısıtma sistemi olan yerden ısıtma ya da diğer ismiyle alttan ısıtma sistemi başta daireler olmak üzere işyerleri, hastaneler, kreşler, okullar, camiler, villalar gibi çok fazla alanda kullanılan ve ısıtma alanında verimli sonuçlar veren bir sistemdir. Temel olarak çalışma prensibi zemine döşenen boruların enerji taşıyarak ısıtma yapmalarıdır. Yerden ısıtma sistemleri sulu yerden ısıtma, elektrik kablolu yerden ısıtma ve karbon film yerden ısıtma olmak üzere kendi içinde çeşitlere ayrılmaktadır.

Bunlar arasında çok fazla tercihte bulunulan ise sulu yerden ısıtma olmaktadır. Çünkü sulu yerden ısıtma sistemi hem malzeme hem de kullanım açısından oldukça faydalı olan bir sisteme sahiptir. Yayılan ısının alana homojen bir biçimde dağılması da dengeli ve enerji tasarrufu sunan bir ısıtma sağladığı için yerden ısıtma her zaman en iyi ısıtma yöntemi olarak göz önüne çıkmaktadır.Yerden Isıtma Malzemeleri Nelerdir?

Yerden ısıtma sisteminin uygulanması için yerden ısıtma sistemi malzemeleri kullanılmalıdır. Bu malzemeler tamamen yerden ısıtma yöntemine uygun biçimde tasarlanırlar ve kullanım açısından her daim en güzel ısınma değerlerini elde etmek için etkili olurlar. Sulu ya da borulu yerden ısıtma malzemeleri olarak ısı yalıtım levhası, boru, kenar yalıtım bantı , kollektör , kollektör kutusu , u klips , köşe düzeltici , kesme vanası , otomasyon ürünleri (oda termostatı , termal vana , ana kontrölör , yer sensörü), test göstergesi ve şap katkısı kullanılmaktadır. Bu malzemelerin hepsi yerden ısıtma sisteminin kurulması ve enerji verimliliği sağlanması için büyük önem arz etmektedir. Hak enerji olarak ise tüm malzemeler bütün ya da parça halinde temin edilebilmektedir.Yerden Isıtma Boruları

Sistemin çalışabilmesi için en önemli malzemelerin başında yer alan yerden ısıtma boruları çeşitlerine göre farklılıklar oluşturabilmektedirler. Yerden ısıtma sisteminin tam enerji verimliliği ile çalışması için boru çeşitlerine ve kalitesine dikkatli karar vermek lazımdır. Oldukça fazla alternatifi bulunan borular temelde oksijen bariyerli ve oksijen bariyersiz olarak ayrılmaktadırlar. Esneklik kabiliyeti bakımından PEX – A ve PE – RT borular çok daha fazla tercih edilmektedir.

Oksijen bariyerli boru olarak ifade edilen boruların en iyi özelliği ise içinde oksijen oluşumunu önlemesidir. Boruların içinde sürekli olarak sıcak su olacağından dolayı korozyonun oluşmaması gerekmektedir. Eğer sistemde oksijen bulunmazsa paslanma, tıkanma ya da benzeri etkenler görüleceği için oksijen bariyerli borular, sistemin daha uzun ömürlü olmasına katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda oksijen bariyerleri borularda suyun içinde farklı mikro canlıların oluşumu da engellendiğinden dolayı böylece zamana bağlı olarak görülen sorunların çoğu da ortadan kaldırılmış olur. Hak enerji olarak alanında öncü marka haline gelmiş firmaların yüksek kaliteye sahip borularını kullandığımız ve temin ettiğimiz için Danfoss, Rehau, Fraenkische gibi markaları kullanıcılar ile en uygun fiyatlar ile bir araya getiriyoruz.Yerden Isıtma Straforu

Yerden ısıtma sistemlerinde mühim olan yerden ısıtma straforu şap altı izolasyon olarak bilinen malzemedir. En belirgin olarak kullanım amacı ısıtma borularının yere sabitlenmesi ve kullanım sırasında da dengeli bir şekilde enerji verebilmeleri içindir. Böylelikle zemin borularının daha düzgün ve pratik olarak montaj yapılması, kullanılması ve gerektiğinde bakım yapılmaları mümkün hale gelmektedir. Bunların yanı sıra çıplak zemine boru döşendiğinde ısı kaybı gerçekleşeceği için ısının da daha iyi bir biçimde dengelenmesine ve korunmasına yardımcı olarak oluşacak ısı kaybının önlenmesine katkı sağlamaktadır. Böylesi mühim bir malzeme olduğundan dolayı kullanılacak strafor kalitesine ve niteliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Hak enerji olarak hem strafor döşemesi olarak hem de malzeme kalitesi ile yerden ısıtma sistemlerinde her daim en güzel çözümleri kullanıcılar ile bir araya getiriyoruz. Böylelikle yerden ısıtma sisteminden çok daha güzel verim almak mümkün hale gelirken, sistemin kullanım süresi de uzamaktadır.Yerden Isıtma Kollektörleri

Sulu yerden ısıtma malzemeleri arasında göze çarpan kollektörler en temel tanımı itibariyle dağıtım görevi görmektedirler. Küçük kesitlere sahip borulardan gelen sıvının toplandığı ana borudur. Büyük çaplı girişe ve dağıtım için de küçük çaplı çok sayıda çıkışa sahiptirler. Tek bir büyük kolon yapılır ve bu noktadan yatay mercide çok sayıda çıkış kanalı vasıtasıyla istenilen yerlere dağıtım gerçekleştirilmelidir. Bu açıdan beton delme gibi işlemlerin de önüne geçilir. Diğer bir genel tanımı itibariyle tesisatı farklı bölgelere ayıran kollektörler bu sayede enerjinin homojen bir şekilde dağıtılmasını ve yerden ısıtma sisteminin içindeki enerjinin de devir daim yapmasına imkân tanırlar. Sistemin yine değerli parçalarından olan kollektörler için marka seçimi de mühimdir. Düşük kaliteye sahip ürünler seçildiğinde sistemin arıza çıkarma ihtimali yüksektir. Bundan dolayı hakenerji olarak en iyi markaları tercih etmenize olanak tanıyarak kollektör sistemlerinde de yüksek kaliteyi elde etmenize imkân sağlıyoruz.Diğer Yerden Isıtma Malzemeleri

Yerden ısıtma için gerekli malzemeler diğer özelliklerine göre şöyle anlatılabilmektedir;


    • Hava Sürükleyici Katkı Maddesi; yerden ısıtma şapının içine karıştırılarak ele alınır. Temel görevi şap içerisinde hava kabarcıklarının engellenmesidir. Bu sayede hava şap içinde oluşmadığında şapın ısı iletim kalitesinin daha çok artış göstermesi mümkündür.

    • Kenar Yalıtım Bantı; yerden ısıtma sistemlerinde şapın genleşmesine bağlantılı olarak görülecek gerilmelerin engellemek amacı için tercih edilmektedir. Kenar yalıtım bantları sayesinde genleşme sağlanır ve böylece sistemin zarar görmesinin önüne geçilir.

    • Kollektör Kutusu; odalar için kullanılacak ısıtma borularının toplandıkları kutuya verilen addır. Yerden ısıtma sistemlerinde tüm boruları ve ana hattı kullanıcının bir arada görebilmesine imkan tanır. Kollektör kutusu genelde merkezi bir noktaya koyulur ve oluşabilecek bir durumda kullanıcının müdahale etmesine olanak tanır. Yapının büyüklüğüne ya da genişliğine göre boyutlarında değişiklik gözlemlenebilmektedir. Standart boylarının olmasına karşılık özel boylarda da gerektiğinde imal edilebilmektedir.

    • Kontrol Modülü; Kullanıcının ısı ayarlarını yapabilmesini sağlayan kontrol kutusudur. Değişik sistemlerde çalışmaya uygun olarak tasarlanır ve kullanıcılar rahatlıkla ısı ayarlamasını yapabilirler. Buna bağlı olarak dijital ya da analog göstergeli termostat sistemleri de bulunmaktadır.

    • Kompakt Karışım Devresi; döşeme sisteminden ısıtma uygulamasının sistemine gidecek su sıcaklığını ayarlayan pompalı hazır ünite sistemine denilmektedir. Döşemeden ısıtma sistemine iletilecek olan suyun sıcaklığını ayarlamak için kullanılmaktadır.

Tüm bu yerden ısıtma kullanan alt yapı malzemeleri için Hak enerji en uygun fiyatları ve yüksek kaliteyi sunmaktadır. İlgili projelendirme ve yerden ısıtma malzeme fiyatları için teklif isteyebilirsiniz. Geleceğin ısıtma teknolojisi olarak görülen yerden ısıtma alanında yüksek kaliteye sahip malzemeler ve alanında deneyimli kimselerle çalışan Hak enerji böylelikle ısıtma ihtiyaçlarınıza ekonomik, çevreci ve uzun ömürlü sistemler sağlıyor.